Sprawozdanie z działalności Koordynatora ds. Negocjacji przy Prezesie Urzędu Regulacji Energetyki za rok 2024
Szanowni Państwo,
w dniu dzisiejszym publikuję Sprawozdanie z działalności Koordynatora ds. Negocjacji przy Prezesie Urzędu Regulacji Energetyki za rok 2024. Zachęcam do zapoznania się z nim, ponieważ zawiera nie tylko dane statystyczne co do prowadzonych postępowań, ale również opis najczęstszych problemów odbiorców na rynku energetycznym, które stały się podstawą złożenia wniosku do Koordynatora.
W 2024 roku do Koordynatora wpłynęło 490 spraw, które mogłyby być podstawą wszczęcia postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązania sporu konsumenckiego przed Koordynatorem ds. negocjacji przy Prezesie Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Koordynator). W 185 przypadkach zakończono ich procedowanie jeszcze w 2024 r., natomiast 305 sprawy procedowano jeszcze w 2025 r. (sprawy w toku). W 75 przypadkach pozostawiono pismo bez rozpoznania z uwagi na brak uzupełnienia przez wnioskujących niezbędnych do wszczęcia postępowania informacji lub wymogów co do wniosku.
Spośród 90 postępowań, którym nadano bieg i zamknięto protokołem w 2024 roku jedynie w jednym przypadku (1 z 90 co stanowi 1,1 %) zakończono postępowanie przed osiągnięciem wyniku, z uwagi na brak zgody przedsiębiorstwa energetycznego na udział w postępowaniu. Strony doszły do porozumienia w 56 przypadkach, co stanowi 62,22 % (56 z 90) postępowań merytorycznie prowadzonych przez Koordynatora, którym nadano bieg w 2024 roku. W 12 z 90 przypadkach stronom nie udało się dojść do porozumienia, co stanowi 13,33 % zakończonych spraw. W 21 przypadkach (21 z 90, co stanowi 23,33 %) prowadzenie postępowania stało się niemożliwe z innych przyczyn, np.: utrzymujący się brak możliwości kontaktu ze Stronami postępowania, cofnięcie zgody na udział w postępowaniu, wycofanie wniosku przez Wnioskodawcę, ujawnienie informacji o toczącym się w sprawie objętej wnioskiem postępowaniu sądowym.
W 2024 roku kontynuowaliśmy również prowadzenie spraw wszczętych jeszcze w 2022 i 2023 roku. Łącznie wszczętych w 2022, 2023 i 2024 r. a zakończonych w 2024 r. było 273 postępowań rozpoznanych przez Koordynatora merytorycznie, w tym:
- 3 postępowania (1,1 %) zakończono z uwagi na brak zgody na udział w postępowaniu Przedsiębiorstwa energetycznego;
- 143 postępowań (52,38 %) zakończono ugodą z uwagi na dojście stron do porozumienia;
- 49 postępowań (17,95 %) zakończyło się brakiem porozumienia;
- 78 postępowań (28,57 %) stało się niemożliwych do prowadzenia z innych przyczyn.
Jednakże najważniejszą informacją, jaką chciałabym Państwu przekazać wynikającą z analizy danych sprawozdania, jest coraz większa liczba zawieranych ugód w ramach postępowania przed Koordynatorem. Najważniejszą informacją jest, że w ponad połowie przypadków strony dochodzą do porozumienia (w 153 zawarte porozumienia). Taka liczba cieszy. Jest to zasługa nie tylko wzmożonej pracy całego zespołu Koordynatora, ale przede wszystkim otwartości na ustępstwa stron postępowania. Trzeba w tym roku szczególnie docenić otwartą postawę Przedsiębiorstw energetycznych.
Przedsiębiorstwa, które zawarły porozumienia w roku 2024 r.
Każdego roku będę powtarzać, że każda ugoda cieszy, choć trzeba zawsze pamiętać o tym, że każda sprawa jest inna, o różnym stopniu trudności. Dlatego szczególnie cieszą porozumienia zawarte w szczególnie skomplikowanych sprawach, w których czasem prowadzone są wielogodzinne i długotrwałe rozmowy. Możemy tylko życzyć sobie, odbiorcom i przedsiębiorstwom energetycznym dalszych owocnych rozmów oraz otwartości na porozumienia.
Izabela Dąbrowska-Antoniak
Koordynator ds. negocjacji przy Prezesie URE